Dzieci w wieku przedszkolnym
1. "Od ruchu do słowa"
Adresaci programu: Warsztaty dla dzieci 5 letnich z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, w tym z nieprawidłową wymową głosek [l], [sz], [ż], [cz], [dź].
Opis programu: Głównym założeniem zajęć jest wszechstronne wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka poprzez jednoczesne rozwijanie funkcji: wzrokowych, słuchowych, językowych, dotykowo- kinestetycznych i motorycznych oraz współdziałania wspomnianych funkcji. Poza tym warsztaty będą obejmowały usprawnianie funkcji: oddechowych, fonacyjnych, artykulacyjnych oraz wywoływanie nieprawidłowo realizowanych głosek. Zajęcia będą prowadzone w małej grupie, co pozwoli dotrzeć prowadzącemu do każdego dziecka indywidualnie.
Prowadzący: Anna Siarkiewicz (pedagog), Magdalena Wyrzykowska (neurologopeda).
Informacje praktyczne: Uczestnicy warsztatów kwalifikowani będą przez specjalistów prowadzących zajęcia. Zapisy będą odbywały się w sekretariacie poradni. Rozpoczęcie zajęć po utworzeniu się grupy chętnych osób. Warsztaty odbywać się będą cyklicznie raz w tygodniu w środy godzinach popołudniowych (15.00- 17.00).
_________________________________________________________________________________
2. "Trening umiejętności społecznych"
Adresaci programu: Dzieci ze spektrum autyzmu oraz innymi trudnościami emocjonalnymi w wieku 5-6 lat.
Opis programu: Trening umiejętności społecznych (TUS) służy nabywaniu, rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności społecznych, czyli konkretnych zachowań stosowanych do zaistniałej sytuacji, ale także na oduczaniu zachowań niepożądanych i nieadekwatnych. Uczestnik treningu nabywa wachlarz zachowań, które może skutecznie wykorzystać w konkretnej rzeczywistej sytuacji. Wzmacnia to umiejętności komunikacyjne i podnosi samoocenę uczestników treningu. Podczas zajęć w grupie rówieśniczej dzieci uczą się zawierania znajomości, inicjowania rozmowy, słuchania, zadawania pytań, odmawiania, reagowania i wyrażania krytyki, radzenia sobie z uczuciami (rozróżnianie uczuć, wyrażanie gniewu i rozczarowania, mówienia komplementów). Celem treningu umiejętności społecznych jest przenoszenie nabytych sprawności poza spotkania terapeutyczne.
Prowadzący: Elżbieta Pytlak (psycholog), Małgorzata Czarnecka (oligofrenopedagog).
Informacje praktyczne: Kwalifikacje na zajęcia poprzedza spotkanie z dzieckiem i konsultacja rodzica z osobami prowadzącymi. Zapisy na warsztaty odbywają się telefonicznie w sekretariacie poradni. Zajęcia odbywają się w czwartki w godz. 17.00-18.15 przez cały rok szkolny do czerwca 2022 roku z przerwą związaną z feriami zimowymi.
___________________________________________________________________________________
3. "Szczęśliwa wyspa"
Adresaci programu: Dzieci w wieku 5-6 lat. Zajęcia przeznaczone są dla: dzieci nieśmiałych, niepewnych, nieufnych, wycofujących się z życia grupy (mających problem w wyrażaniu swoich uczuć i trudnych emocji, nieakceptowanych przez rówieśników, mających problem z adaptacją w grupie).
Opis programu: Zajęcia grupowe o charakterze profilaktyczno-terapeutycznym. Celem warsztatów jest doświadczanie przez dzieci pozytywnych emocji w małej grupie, tak aby później przenieść je na inne kręgi społeczne. Zajęcia mają służyć budowaniu u dzieci pozytywnego obrazu własnej osoby, a w konsekwencji przyczynić się do dobrych relacji z innymi.
Prowadzący: Magdalena Kornacka (pedagog), Elżbieta Pytlak (psycholog).
Informacje praktyczne: Kwalifikacja na zajęcia poprzedzona jest diagnozą wykonaną w PPP22 i konsultacją rodzica z osobami prowadzącymi zajęcia. I i II semestr roku szkolnego 2021/2022, 12-13 spotkań 75 minutowych (na semestr), raz w tygodniu.